„Kto nie pamięta przeszłości, ten jest skazany na jej powtórzenie”. 40. Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

Pamiętamy, szanujemy historię i nie jesteśmy obojętni. Jubileuszowe, 40. już Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju, są wyjątkowym dowodem na to, że wspólnie możemy upamiętniać przeszłość, ale także inspirować się nawzajem do tworzenia lepszej przyszłości – mówiła podczas obchodów 40. NDPiP prezes Oddziału ZNP w Bielsku-Białej Jolanta Chełkowska.

Oddział ZNP w Bielsku-Białej i Okręg Śląski były organizatorami tegorocznych obchodów. – Nie sposób przecenić wkładu jaki nauczyciele wnoszą w kształtowanie kolejnych pokoleń – w pielęgnowanie wartości takich jak pokój, tolerancja i wzajemny szacunek. Te dni były nie tylko okazją do wspólnego wspominania, ale także do przypomnienia sobie, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na naszych barkach jako wychowawców i pedagogów – podkreślała Jolanta Chełkowska.

Marsz Milczenia w Muzeum Auschwitz

Od 40 lat NDPiP organizowane są na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i jak co roku rozpoczynają się Marszem Milczenia.

Uczestnicy przechodzą od Bramy Głównej „Arbeit Macht Frei”, a następnie alejami obozowymi kierują się pod Ścianę Śmierci, gdzie składają wiązanki. Kwiaty złożono również przy tablicy poświęconej nauczycielom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Delegacja uczestników przeszła także do celi św. Maksymiliana Kolbego w Bloku 11.

– Kiedy wrócimy do swoich szkół, to przypomnijmy uczniom, nauczycielom, rodzicom, o heroizmie Mariana Batki czy ojca Maksymiliana Kolbe, ale także o tym co działo się w tym i innych obozach koncentracyjnych. Niech to będzie ogromna lekcja historii, pamięci o tym, o czym nigdy nie wolno nam zapomnieć – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz witając uczestników i delegacje z całego kraju.

Dziękował szczególnie tym, którzy przez 40 lat, rok do roku, uczestniczą w tych wydarzeniach oddając hołd i pamięć pomordowanym. – Nasza pamięć i wnioski jakie z tego wyciągamy powinny służyć temu, aby ci wszyscy, którzy dzisiaj mają plany; pomysły podżegania do wojny, aby ci wszyscy, jak najszybciej odeszli w niepamięć, aby zwyciężyła idea pokoju, poszanowania, równości, braterstwa i świadomości tego, że nie ma rzeczy cenniejszej niż ludzkie życie i pokój – mówił prezes Broniarz.

W Marszu Milczenia wzięło udział około 350 nauczycieli, nauczycielek, członków Związku Nauczycielstwa Polskiego, liczne poczty sztandarowe okręgów ZNP z różnych regionów kraju oraz delegacje szkół z Katowic, Chorzowa i Suchej Beskidzkiej. Byli też przedstawiciele OPZZ. W uroczystościach udział wzięła małopolska kurator oświaty dr Gabriela Olszowska.

Marsz Milczenia odbywa się w rocznicę śmierci głodowej chorzowskiego nauczyciela i bohatera tajnego nauczania Mariana Batki, który zginął w KL Auschwitz 27 kwietnia 1941r. Poświęcił życie by ratować innego więźnia. – Zapłacił niewyobrażalną dla nas cenę – mówiła kurator Olszowska o poświęceniu Mariana Batki.

Więcej: https://glos.pl/kto-nie-pamieta-przeszlosci-ten-jest-skazany-na-jej-powtorzenie-jubileuszowe-40-nauczycielskie-dni-pamieci-i-pokoju-25-26-04-2025

KATEGORIE:

Aktualności

Tagi:

Komentowanie jest włączone